Здавна відомо, що існує філософська проблема відношення ширини вибору до, безпосередньо, рішення людини придбати обране. Чим більше Вам пропонують – тим складніше вибрати щось одне. Warhammer 40000, Age of Sigmar, Necromunda, Battlefleet Gothic, без різниці, яка з цих ігор прикувала око до себе – всі вони, без виключення, пишаються кількістю можливостей для вибору фракції саме для Вас. Зараз ми спробуємо розібратись в цій проблемі і, можливо, саме тут буде відповідь на це “філософське” питання вархамеристів…

(новенькі мініатюри від Games Workshop)

При погляді на всі ці прекрасно росфарбовані мініатюри, просто хочеться придбати їх усіх! Для того, щоб запобігти зайвим витратам, ми скористаємось традиційною тактикою “п’яти чому”.

 

🤔  Що я хочу отримати від фракції?

Одне з перших питань, на яке потрібно знайти відповідь – для чого Вам саме ця фракція? Відповідей може бути безліч, але зазвичай вони зводяться до:

 • мені хочеться отримати саме ці красиві мініатюри, їх збирати, фарбувати та оформлювати…
 • мені хочеться перемагати суперника довершеністю тактичних рішень та можливостями цієї фракції…
 • мені хочеться асоціюватися з героями історій цієї фракції, вони близькі мені по духу…

Не важливо, що вас приваблює, чи то гротескні форми демонів, чи ефективність та суворість космодесанту, чи смертельний оптимізм зеленошкірих – перелік усіх фракцій для вибору дуже довгий. Його можна переглянути на офіційному сайті гри Warhammer 40000 прокрутивши до розділу фракцій! Милість Імператора, якщо Ви зможете підібрати саме те, що одночасно підходить під три критерії. 😌

16 Codex Grey Knights Stratagems Are Here - Spikey Bits

(єдина надія людства на захист від демонів та потойбічних злих сил – Сірі Лицарі)

 

⏳  Скільки вільного часу в мене є на мініатюри?

Надзвичайно важливо зрозуміти, скільки вільного часу у Вас буде на хобі. Збирання мініатюр та їх пофарбування – саме це задоволення є найбільш затратним по часу для кожного хобіста і, одночасно, найбільш приємне. Красиве оформлення мініатюр це, насамперед, прояв поваги до того з ким ви граєте тут і зараз, а також естетична завершеність ідеї моделізму. Способів оформлення є безліч і ними кишить канал Warhammer TV. Критерії що можна виділити, для вибору фракції:

 • в мене багато вільного часу, я акуратно зберу і детально розфарбую безліч мініатюр…
 • в мене обмежений вільний час, я швидко зберу та оформлю мініатюри просто, не фокусуючись на деталях…
 • в мене немає вільного часу, я замовлятиму збірку та пофарбування…

Великі мініатюри Імперських Лицарів займатимуть більше часу на збірку та пофарбування в порівнянні з невеликими загонами елітних бійців Адептус Кустодес, але водночас, масові армії тиранідів, які беруть ворога кількістю, можуть перерости в чорну дірку, яка засмоктує час та нерви… особливо якщо Ви вирішите пофарбувати десятки мініатюр за раз 😩.

 

Також важливо зрозуміти власні очікування якості від самого себе під час оформлення мініатюр. Завжди з чогось треба починати, але потрібно визначити, чи маєте Ви час для зашпаклювання прогалин та художнім підведенням кожної деталі, чи Ви обійдетесь загальним, швидким оформленням щоб пошвидше вже нарешті зіграти!

Painting table/station: retractable shelves #warhammer #WarhammerPainting #painting | Hobby room, Hobby desk, Painting station

(Дункан Родрігес – легенда хобі)

 

💵  Чи вистачить в мене коштів на мініатюри?

Більшість фракцій можна віднести до однієї з двох категорій – елітні та багаточисленні. В першому випадку, фракції які величають собою силу та незламність бойових одиниць, не потребують великої кількості мініатюр і, відповідно, потребуватимуть менше часу та грошей на колекціонування. В другому випадку, потрібно добренько запастись грошима, так як більша кількість мінатюр – більше коштів витрачених на набори. Елітні Сірі Лицарі, де кожен воїн є надзвичайно цінним ресурсом, вартуватиме, в кінці, менше, ніж десятки загонів Генокульту. Критерії, що допоможуть з вибором:

 • в мене достатньо зайвих коштів, я можу дозволити собі багаточисленну армію…
 • в мене визначена кількість коштів на хобі, я хочу швидко зібрати невеличку елітну армію…
 • в мене обмежена кількість коштів, я збиратиму будь-яку фракцію не поспішаючи…

Головне правило – зібраних мініаюр повинно бути більше аніж не зібраних. Відомий факт, що чим більше розібраних мініатюр, тим менше бажання займатись тією купою пластику в кутку чи на балконі… Будьте економні!

North America Careers and Opportunities with Games Workshop

(щасливий покупець пластикових солдатиків)

 

🤓  На скільки ефективна ця фракція під час гри?

Після візуальної оцінки мініатюр, для тих, кому важлива, в першу черга, сама настільна гра, аніж хобі, дилемою буде вибір ефективної фракції для перемоги над суперником. Справжній воїн завжди готується перед битвою… А в підготовці до рішення з придбанням армії Вам допоможуть корисні англомовні ресурси, які висвітлюють META (“найбільш ефективну доступну тактику”), а саме Goonhammer , Art of War , рубрика Metawatch, TheStation!

 

Це все для серйозних гравців… що якщо Ви новачок? В цьому випадку Вам допоможуть порадою бувалі гравці та колекціонери в нашому телеграм чаті. Важливими критеріями для Вас повинні бути:

 • я хочу детально вивчати в правилах фракції, вдосконалювати техніку гри та розвивати розуміння специфіки фракції…
 • я не хочу розбиратися з фракцією, мені потрібна найпростіша та найефективніша фракція…

 

Досвід не можна придбати, і єдиний спосіб його здобути – це грати самому і власноруч вирішувати тактичні головоломки під час бою. Або можна переглядати досвід інших гравців – благо інтернет наповнений безліччю репортажів беспосередніх ігор за ту чи іншу фракцію!

Warhammer Tactics: Let's Talk Tournaments - Nights At The Game Table

(змагання з Warhammer)

 

🤨 Що якщо ця фракція стане не актуальною для мене?

Проблемою будь якої настільної гри, в якій опоненти грають одне проти одного – баланс сил та ефективності фракцій. Правила гри Warhammer 40000 не є статичними і за 30 років існування настільної гри вони встигли змінитися 9 (!) разів. Відповідно, зміни можуть якісно, або не дуже, вплинути на мініатюри які Ви використовували для гри… Деякі фігурки ви залишите на поличках на кілька років, а деякі навпаки – нарешті знову побачать світло полів бою та почують гуркотіння кубиків.

 

Для колекціонерів мініатюр зміна правил ніколи не була проблемою, тому що для них важливі пози та кольори, завдяки яким мініатюри оживають на поличках. Людей, які грають за ту чи іншу фракцію протягом років, часті оновлення та доповнення правил деколи можуть підштовхнути змінити думку про їхніх підданих пластикових солдатиків. З критеріїв, можна виділити наступні:

 • я планую колекціонувати мініатюри, навіть якщо я не буду більше ними грати…
 • я планую збувати мініатюри, якими не граю, тому мені потрібно слідкувати за популярністю фракцій…

Зазвичай, ця проблема вирішується обміном чи остаточним продажем мініатюр. В будь якому випадку – там, де хтось щось збуває старе, інші знаходять для себе нове.

Dave's 34,000 Pt Chaos Space Marine Army Update - YouTube

(колекція розміром в кілька десятків років)

Після років витрачених на колекціонування і пофарбування мініатюр, можна з впевненістю сказати, що головне – щоб Вам подобалася обрана фракція візуально. Гра в Warhammer розвинулась саме завдяки красивим фігуркам, а не досконально написаним ефективним правилам.

Поділитися:

Як я вибрав 3D принтер
Як написати WTC ростер?
Меню